Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z informacjami zawartymi w Polityce Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
×
  » Katalog » Słownik pojęć
PrintGroup - drukarnia cyfrowa
Twoje Konto
Zaloguj
 
Zapomniałem hasła
Kategorie
Produkty wydawnicze
Książki w oprawie miękkiejKsiążki w oprawie twardejKsiążki kartonowe - okładka miękkaKsiążki kartonowe - okładka twardaOprawa zeszytowaOprawa Wire-OZadruk boków książkiPudełka na książki
Pomoc w projektach
Generator szablonów okładekGenerator szablonów pudełekGenerator kodów kreskowych ISBN
Potrzebne dodatki
Wydruki próbne
Koszyk
...jest pusty
Wskazówki
  Jak przygotować
Informacje
Szybka dostawa do drzwi
Dostawa książek
Jak przygotować ksiażkę do druku
Najczęstsze błędy w zamówieniach
Słownik pojeć
Słownik pojęć [Powrót]

Przestrzeń kolorów RGB

RGB jest tym, co widzimy na ekranie komputera, telewizora, czy smartfona. RGB to skrót od nazw kolorów w języku angielskim: R (red), G (green) B (blue). RGB nie nadaje się do druku, ponieważ druk odbywa się w przestrzeni kolorów CMYK, zatem po konwersji przez maszynę pliku z RGB do CMYK kolory mogą bardzo się różnić od tych widzianych na monitorze komputera. Wszystkie pliki do druku powinny być przygotowane w rozbawieniach CMYK.

Przestrzeń kolorów CMYK

CMYK to przestrzeń kolorów stosowana w druku kolorowym oraz poligrafii, skrót w języku angielskim: C (cyan) M (magenta) Y (yellow) K (black).

Profil ICC

Każde urządzenie drukujące oraz każde podłoże (np. papiery) ma inną charakterystykę, wynikającą z technologii, użytych surowców itp. Dlatego drukując ten sam plik na różnych drukarkach i papierach otrzymujemy różne efekty.
Aby zminimalizować rozbieżność barw pomiędzy żądanym efektem, a wydrukiem, do projektu przypisujemy profil ICC, z którego korzysta docelowa drukarnia.

Rozdzielczość (DPI)

Jednostka rozdzielczości drukarskiej. Określa ilość punktów (kropek) przypadających na cal. Czym wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy i "ostry" będzie wydruk.

Spady

Obszar druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznej publikacji. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza. Brak spadów może spowodować, iż zostaną białe paski na brzegach arkusza, które wynikają z niedokładności cięcia lub przesunięcia obrazu w druku.

Nieskrzywione lub nieosadzone czcionki

Na każdym komputerze zainstalowane są różne kroje czcionek. Jeżeli użyjemy czcionki niestandardowej, kupionej lub darmowej, ściągniętej z internetu, to nie mamy gwarancji, że drukarnia w której będziemy drukowali naszą pracę posiada te same czcionki, co zostały użyte w naszym projekcie. W takim przypadku istnieje ryzyko, iż finalnie w druku czcionka zostanie zastąpiona inną (domyślną), albo w ogóle nie będzie wydrukowana/wyświetlana. Aby temu zapobiec, należy osadzić czcionkę w pliku projektu, albo zamienić ją na „krzywe”, czyli na formę wektora, który nie jest znakiem tekstu.

Proof (wydruk kolorystyczny)

wydruk próbny pracy, stanowiący wzór kolorystyczny dla drukowanych materiałów. Barwy na monitorze i różnych papierach zupełnie inaczej oddają kolory. Proof kolorystyczny daje nam pewność, że to co zostało zaprojektowane wydukowane będzie dokładnie w takich odcieniach barw jakich użył grafik.

Raster

Technika druku, polegająca na zadrukowaniu podłoża (najczęściej koloru białego) obrazem składającym się z drobnych kropek, ułożonych względem siebie w taki sposób, aby podczas oglądania wydruku z normalnej odległości tworzyły obraz o wielu odcieniach barwnych.

Wektory

Są to figury geometryczne (lub bryły, w przypadku grafiki 3D), takie jak odcinki, krzywe, okręgi i wielokąty. Wektory zazwyczaj stosuje się do projektowania logo lub innych, prostych elementów graficznych. Zaletą grafiki wektorowej jest możliwość rozciągnięcia jej elementów do nieskończonych rozmiarów, bez utraty jakości. Dzieje się tak za sprawą, iż wektory są wzorem matematycznym, które interpretuje komputer i jego oprogramowanie. Przykładowo, jeżeli namalujemy obraz i chcemy go powiększyć, to obraz straci na jakości poprzez rozciągnięcie, natomiast rozciągając wektor, zmieniamy po prostu jego parametry, punkty i odcinki w których ma zostać rysowany/wyświetlany.


Drukarnia cyfrowa online - printgroup.pl: druk książek